Forum / Soru Cevap

Azalmış Motor Soğut...

Bildirimler
Hepsini temizle

Azalmış Motor Soğutma Suyu İkaz Lambası Yanıp Sönüyor

3 Gönderi
3 Kullanıcılar
0 Likes
2,544 Görüntüleme
 Ziya
(@ziya)
Yeni Üye
Katıldı: 2 yıl önce
Gönderi: 1
Konuyu Başlatan  

Merhaba Ustam kolay gelsin.Böyle bir uyarı geldi Motor soğutma su seviyesi düşük motoru durdurun.Ve motoru kapatdım 1-2 dak sonra çalıştırdım uyarı kayp oldu. Antalya o, şekilde gitdim ve hiç bi uyarı almadım. Geri dönerken normal 70-80 km  hızla giderken gene bu uyarı geldi  ve usta bir arkadaşı aradım . Motor Suyunnun az olduğunu söyledi ve su ilave etdim , harbidende su min - altındaydı.İstanbula vardığımda yene bu uyarı yandı. Galiba motor sıcak olduğundan suyu az koymuşdum. Bu sefer su, Min- Max arasındaydı. Ve suyu max tamamladım. 15 gündür arabanı aktif şekilde kullanıyorum hiç bir uyarı falanda yoktu. Günde( 70-80 km yol )Bugün bakım için arabanı Volvo servise götürdüm Ve böyle bi uyarı aldığımı söyledim . Bakımlarını yapıp,bunuda kontrol edeceklerini söylediler. Akşam arayıb motor contasında problem olduğunu ve Egzoz gazanın suya ( antifirize) karıştığını söylediler , düzelmesi için arabanın 2 ay serviste kalacağını belirttiler. Tabiiki razı olmadım arabanı alıp geri geldim ve yolda yene bu uyarı geldi halbuki 15 gündür böyle bişey yoktu , harhalda kontrol ederken motor suyundan almışlar ve tamamlamamışlar.Ve su min çok altına düşmüştü . Bu durumda ne yapmam gerekir ? Araba Volvo V40 CC T4 motor. 52000 km de benzin

Reklamlar

Alıntı
Online Tamirci
(@onlinetamirci)
Tamirci Admin
Katıldı: 2 yıl önce
Gönderi: 1345

Merhabalar Ziya Bey, Azalmış soğutma suyu arıza lambası ya su eksik olduğundan yada sistemde hava olursa yanar, nadir de olsa sensör arızası da olabilir. İlk yandığında motor suyu zaten azdı yazmışsınız. Oradan yola çıkarak eklediğinizde dahi motor soğutma suyu arıza lambası yanıyor olması sistemde hava olabileceğini aklıma getirdi. İlk olarak soğutma sisteminde hava varmı baktırmanızı sonrasında ise aracı bir obd cihazına bağlayarak sensörden alınan verilerin doğruluğunun kontrol edilmesini öneririm.

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Reklamlar

Cevap VerAlıntı
 ayko
(@ayko)
Yeni Üye
Katıldı: 1 yıl önce
Gönderi: 1

Hocam ilk önce kolay gelsin, aracım 2015 Skoda Octavia 1.6 TDİ Manuel vites. Ben aracın 2. Sahibiyim 2017 de aldım 5-6 ay sonra araç hararet yaptığı için 60 bin KM civarında Bosch serviste devir davim ve triger seti değiştirildi.2022 aralık ayında ise soğutma suyu kontrol ediniz uyarısı vermeye başladı baktım min-max seviyesinin biraz altındaydı. Her zaman götürdüğüm Tuzla’daki servise gittim kış aylarında böyle eksiltme yapabiliyor diyip biraz antifiriz koyup gönderdiler.30-40 gün sonra(23 ocak) yine yapmaya başladı baktım yine aynı seviyede yani minimumun bir tık altında. Zaten bakım zamanı geldiği için Kartal da Bilgilinler Oto ya gittik orda da durumu anlattım bunun devirdaiminin manyetik olduğunu o yüzden bazen algılayamadığını söylediler ondan yaptığını değişmesi gerektiği söylediler bende zaten 60 bin km 5 yıl civarı olduğunu ondan olamayacağını öyle olsa 30-40 gün önce eksilen kısım kadar koyduğumu hiçbir sıkıntı, hareret , ses vb bir arıza vermediğimi söyledim ama tabi adamlar sözde usta bişey de diyemiyorsun .Neyse 6 mart gibi yine aynı senaryo oldu tabi yine bilginlere gittim hatta gitmeden aradım bana antifiz ekle abi gelmene gerek yok dediler. Gidince arabayı basınçla pompa tarzı birşeyle genleşme kabından kontrol ettiler birşey yok dediler lifte kaldırıp alt kısma baktılar herhangi bir sızdırma yok antifiriz lekesi yok dediler tekrar antifiz ekleyip gönderdiler. Bana hava yapmış olabileceğini antifiriz çok ince yerlere kadar dolaştığını (radyatör , motor ,kablo, hortum vs) o yüzden bazen böyle yaptığını %90 bundan herhangi bir problem olmayacağını dediler. Bende 30-40 gün sonra yine olacak o zaman ne yapacaksınız dediğimde abi motora bakarız dediler.Ki bugün yine aynı uyarıyı veriyor zaten ara ara baktım hafif hafif azalıyordu.Artık kaputu açmadım bile yine min. seviyesinin hafif altındadır yani.

Neyse konu biraz uzadı sanırım ama kusura bakmayın  bu konu ile ilgili biraz araştırma yaptığımda VAG grubu araçlarda kronik olduğunu ve tespitinin biraz zor olduğunu fark ettim. Bana konu ile bu sorun için yardımcı olabilirmisiniz ve ya tavsiye edebileceğiniz servis, tamir ustasi var mıdır?Birde  tahminen hangi parça ve ya parçalardan olabilir maliyet tahmini ne olur malum sanayi esnafı tuttuğunu öpüyor(herkes bir değil tabi) bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Reklamlar

İyi çalışmalar diliyorum…

Cevap VerAlıntı
Paylaş: